Palec młotkowaty
Zabieg korekcji palca młotkowatego
Palce młotkowate to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym stopy. Jednocześnie dochodzi także do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym. Osoby dotknięte schorzeniem mogą zaobserwować niepokojące zmiany w wyglądzie palców stóp. Drugi palec jest nieustannie zgięty a na jego czubku pojawia się odcisk. Nagniotek jest twardy, powoduje bolesność i może przyczynić się do zesztywnienia palca. Palec wyglądem przypomina szpony. Nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do złamań szyjek kości i do problemów z poruszaniem się.
Leczenie
W początkowym stadium choroby lekarz może zalecić wykonywanie ćwiczeń, które poprawiają zakres ruchu przykurczonych palców lub zalecić noszenie specjalnych aparatów. Jednak najczęściej, z powodu rozwoju deformacji, wykonywany jest zabieg operacyjny.
Na czym polega operacja?
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym. W trakcie operacji lekarz przecina skórę oraz głębiej położone tkanki miękkie i wycina zajętą procesem chorobowym tkankę kostną nasady kości paliczka. Następnie w miejsce usuniętej tkanki kostnej zostaje wprowadzony implant. Najczęściej jest to implant ze stopu niklu z tytanem, który zmienia swój kształt pod wpływem temperatury i łączy fragmenty kostne. Chodzenie jest możliwe mniej więcej na drugi dzień po operacji.
Postępowanie po zabiegu
Po operacji lekarz może zalecić noszenie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych lub ortez, takich jak: podkładki żelowe pod przodostopie, osłonki na palce, wałek podpalcowy. Korzystnie są także ćwiczenia rozciągające palców. Po zabiegu pacjent przez tydzień powinien oszczędzać stopy, zakładając wygodne i miękkie buty.