Zabieg usunięcia gradówki

Zabieg usunięcia gradówki

Gradówka - guzek na powiece - jest konsekwencją przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego, zwanego również gruczołem Meiboma (rodzaj gruczołu łojowego odpowiedzialnego za utrzymanie szczelności powiek po zamknięciu, ochronę przed utratą wilgotności, spływaniu łez na twarz oraz naruszeniu filmu łzowego). Na skutek stanu zapalnego zamykają się przewody odprowadzające wydzielinę produkowaną przez gruczoł tarczkowego. Zalegająca masa prowadzi do rozdęcia ścian gruczołu i podtrzymania lub zaostrzenia stanu zapalnego. Powstaje gradówka czyli nieduży guzek, zbudowany z ropno-krwistej galaretowatej masy, zamkniętej we włóknistym worku, który może rosnąć. Guzek nie jest bolesny, jednak przez swoją twardość i usytuowanie może powodować dyskomfort. Dodatkowo w jego okolicy, jako efekt zakażenia, na górnej lub dolnej powiece, może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.

Jakie są czynniki ryzyka dla gradówki?

Wiele czynników zwiększa ryzyko rozwoju gradówki. Nie wszystkie osoby z czynnikami ryzyka dostanie gradówki. Czynniki ryzyka dla gradówki obejmują:

  • Zapalenie powiek (zapalenie powiek marży)
  • Trądzik różowaty (zapalna choroba skóry charakteryzującą się zaczerwienieniem skóry nosa i policzków, czasami towarzyszy przerywanymi żył i wyprysków)
  • Łojotokowe zapalenie skóry (często choroba zapalna skóry charakteryzuje kruchych białe lub żółte łuski)
  • Gruźlica (ciężka infekcja wpływa na płuca i innych organach)
  • Infekcja wirusowa

Gradówka: leczenie operacyjne

Gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi efektu - gradówkę należy usunąć operacyjnie.

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry po wewnętrznej stronie powieki w miejscu guzka i wyłyżeczkowaniu gradówki (usunięciu wszystkich jej elementów specjalną drapaczką by uniemożliwić odtworzenie się). Po zabiegu aplikuje się antybiotyk i sporządza opatrunek zasłaniający oko.

Postępowanie po zabiegu

  • po operacji przez kilka godzin należy nosić opatrunek zakrywający oko,
  • przez kilka dni po zabiegu należy stosować miejscowo maść z antybiotykiem.