Konizacja szyjki macicy
Konizacja jest to prosty zabieg chirurgiczny, podczas którego dolna czesc szyjki macicy zostaje usunieta. Zabieg ten jest przeprowadzany, gdy kolposkopia z biopsja wykazaly powazne zmiany patologiczne komórek (dysplazja).
Wskazania do zabiegu
Zaleceniem do wykonania zabiegu konizacji jest zły, nieprawidłowy wynik cytologiczny, patologiczny obraz histopatologiczny materiału pobranego w badaniu kolposkopowym lub dysplazja nabłonka płaskiego. I dodatkowo stany przedrakowe szyjki macicy CIN1 CIN2, a także stany po usunięciu rozległych nadżerek mogą być wskazaniem do leczenia.
Przeciwskazania do zabiegu
Podobnie, jak przy innych zabiegach istnieją pewnie ograniczenia. Na pewno pacjentka nie może być w trakcie miesiączki. Dodatkowo, jeśli w organizmie są stany zapalne, powinny zostać doleczone przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu
Zabieg ten przeprowadza sie najczesciej tuz po menstruacji. Kobieta zglasza sie na badanie z rana i popoludniu tego samego dnia wraca do domu. Podczas zabiegu pacjentka jest pod narkoza. Zabieg przeprowadzany jest przez pochwe i trwa od 15 do 20 minut. Dolna czesc szyjki macicy zostaje wycieta za pomoca petli elektrycznej i zmiany patologiczne (dysplazja) znikaja wówczas w 95% przypadków. Wobec zagrozenia ponowną dysplazja niezbedna jest stala kontrola lekarska.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu konizacji pacjentka może odczuwać przez kilka godzin dyskomfort, np. bóle podbrzusza czy skurcze. Na szczęście są one krótkotrwałe. Najważniejszy jest okres rekonwalescencji kilka dni po zabiegu. Nie wolno zakładać wtedy tamponów, bo to mogłoby spowodować stan zapalny. Pacjentka powinna dołożyć starań przy higienie intymnej. Dodatkowo każda pacjentka powinna być poinformowała przez lekarza, że upławy z pochwy, ich nieprawidłowy kolor czy nieprzyjemny zapach, a także stan podgorączkowy mogą świadczyć o stanie zapalnym i powinna zgłosić się szybko do szpitala. Pacjentki z częstymi stanami zapalanymi zabezpiecza się antybiotykami, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
Zaleca się także wizytę u lekarza 2 tygodnie po zabiegu. Lekarz podczas badania oceni czy rana dobrze się goi. Raz na rok powinno się wykonać badanie cytologiczne i kolposkopie.
Powikłania po zabiegu
Po konizacji mogą pojawić się powikłania, tj. obfite krwawienia, upławy (również ropne) lub podwyższona temperatura ciała.