Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa powstaje, gdy dochodzi do osłabienia wewnętrznej warstwy ściany brzucha w okolicy pachwiny w miejscu zwanym pierścieniem głębokim. Jest to miejsce przez, które jądra zstępują do moszny u chłopców przed urodzeniem, zaś u dziewczynek przechodzi więzadło mocujące macicę. Ciśnienie panujące wewnątrz jamy brzusznej napiera na osłabioną okolicę powodując powstanie małego uwypuklenia - worka przepuklinowego. Do worka przepuklinowego może następnie dostać się pętla jelita lub inny narząd jamy brzusznej. Jeśli ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta (jak przy kaszlu, napinaniu mięśni brzucha lub podczas wstawania) więcej zawartości jamy brzusznej jest wpychanych do worka, który powiększa się.

Przepuklina może powstać u każdego z nas w dowolnym wieku. Warto wspomnieć, że mamy również inne rodzaje przepuklin (np. pępkowa, w bliźnie pooperacyjnej, rozworu przełykowego).

Początkowo pacjent sam lub badający lekarz może odprowadzić (czyli wepchnąć) zawartość przepukliny z powrotem do brzucha, co jednak nie leczy schorzenia, przynosząc tylko chwilową ulgę. Z biegiem czasu na skutek ograniczonego stanu zapalnego tworzą się zrosty i przepuklina staje się nieodprowadzalna (delikatne próby odprowadzenia nie udają się), powiększa się, może dawać silne dolegliwości bólowe, schodzi do moszny czasami osiągając rozmiary melona (lub nawet większe). Może zdarzyć się, że zawartość worka przepuklinowego zostaje uciśnięta u podstawy, czyli dochodzi do uwięźnięcia przepukliny, czemu towarzyszy ból, miejscowa tkliwość, zaczerwienienie guza przepuklinowego, czasem wymioty. Operacja jest w takich przypadkach konieczna bezzwłocznie.

KWALIFIKACJA

Zwykle łatwo rozpoznaje się przepuklinę, zauważasz guzek lub uwypuklenie pod skórą, możesz odczuwać ból przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, kaszlu, parciu na mocz lub stolec. Ból może być ostry i gwałtowny lub stały, nasilający się wraz z upływem dnia. Silny, stały ból, zaczerwienienie i tkliwość mogą być objawami uwięźnięcia przepukliny. W razie wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z chirurgiem.

JAK PRZEPROWADZA SIĘ OPERACJE

Operacja przepukliny jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych. Po zakwalifikowaniu do zabiegu przez specjalistę chirurga, pacjent konsultowany jest anestezjologicznie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (podawanym w okolicy kręgosłupa). Sposób przeprowadzenia zabiegu: wykonuje się cięcie skórne długości 7-10 cm w okolicy pachwiny. Cięcie przebiega przez skórę, tkankę podskórną, następnie chirurg dociera do miejsca defektu. Chirurg może użyć syntetycznego tworzywa (siatki do naprawy ubytku). Pacjent wychodzi do domu na następny dzień po zabiegu. Do usunięcia szwów i kontroli zgłasza się do Poradni Chirurgii Ogólnej około 7 doby po zabiegu. W ciągu tygodnia od zabiegu pacjent umawiany jest indywidualnie na zmiany opatrunku i kontrolę rany pooperacyjnej.

POWIKŁANIA PO ZABIEGU

  • Należy zaznaczyć, iż każda interwencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem
  • i możliwością wystąpienia powikłań. Jak po każdej operacji może dojść do krwawienia
  • z rany, zakażenia rany, zakrzepicy żylnej, zapalenia płuc.
  • Ponadto w okolicy rany może pojawić się krwiak śródskórny, czyli popularny siniak. Czasami duży obejmujący nawet moszne i prącie u mężczyzn lub wargi sromowe u kobiet. Jest on efektem niewielkiej ilości krwi wynaczynionej do tkanki podskórnej. Krwiak może wystąpić w głębszych tkankach, tak że konieczne może być jego nakłucie i opróżnienie.
  • U niewielkiego odsetka pacjentów przepuklina pojawia się ponownie w miejscu operowanym – przepuklina nawrotowa. Często wymaga ponownego zabiegu.
  • Jako, że w miejscu operowanym przebiegają liczne nerwy i powrózek nasienny uszkodzenie tych struktur może się zdarzyć. Uszkodzenie nerwów może skutkować zaburzeniami czucia w okolicy pachwiny. Uszkodzenie nasieniowodu, który wchodzi w skład powrózka nasiennego może skutkować bezpłodnością.
  • Po znieczuleniu może dojść do zatrzymania moczu tak, że konieczne jest wprowadzenie do pęcherza moczowego cewnika.
  • Ból okolicy operowanej jest czymś normalnym. Dysponujemy gamą bardzo skutecznych leków przeciwbólowych podawanych w miarę potrzeby pacjentom.

Szczęśliwie powikłania takie zdarzają się rzadko.