Operacja dróg łzowych
Dacryocystorhinostomia wewnątrznosowa
Dzięki rozwojowi procedur małoinwazyjnych, endoskopowych, możliwe jest obecnie skuteczne i bezpieczne przeprowadzanie zespoleń drogą wewnątrznosową, czyli dacryocystorhinostomii endoskopowej . Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym etapem jest lokalizacja woreczka łzowego. W większości przypadków miejsce nacięcia wybiera się na podstawie lokalizacji przedniego przyczepu małżowiny nosowej środkowej, możliwe jest również skorzystanie z podświetlenia ściany woreczka korzystając z mikroendoskopu wprowadzonego odkanalikowo. Następnie nacina się śluzówkę bocznej ściany jamy nosowej, usuwa się obramowanie kostne nad przewodem nosowo-łzowym i woreczkiem. Po jego otwarciu wywija się przyśrodkową ścianę w kierunku jamy nosowej, w celu wytworzenia połączenia pokrytego śluzówką. Poprzez kanaliki łzowe przeciąga się dreniki biegnące przez nowo wytworzone połączenie jamy nosowej z woreczkiem łzowym.
Histeroskopia
Technika zabiegu polega na wprowadzeniu przez pochwę do jamy macicy histeroskopu (urządzenie o średnicy 4-8mm) zawierającego układ optyczny i kanał roboczy do wprowadzenia narzędzi operacyjnych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Lekarz, obserwując na ekranie monitora wnętrze jamy macicy ma możliwość wykonania biopsji diagnotycznej celowanej tzn. pobrania z określonych miejsc wycinków do badania histopatologicznego, a w razie stwierdzenia patologii np. polipów lub zrostów - usunięcie ich.
Dotychczasowe zabiegi tzw. "czyszczenie macicy" nie pozwalają na "wzrokową" ocenę jamy macicy, a tym samym stwarzają możliwość pominięcia niepokojących zmian, często umiejscowionych w trudno dostępnych miejscach, np. w okolicy ujść jajowodów. Według Copelana u ok. 20% kobiet poddanych tym zabiegom nie dochodzi do rozpoznania istniejących rozrostów, czy raka. U wszystkich kobiet z zaburzeniami miesiączkowania, zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym najważniejszym celem diagnostyki jest wyklucznie lub wczesne wykrycie raka, albo stanu przedrakowego, co daje szansę na wyleczenie. Należy podkreślić, że u 90% kobiet pierwszym i jedynym objawem rozrostu i raka endometrium jest nieprawidłowe krwawienie z jamy macicy. Wśród nieprawidłowych krawawień należy wyróżnić: nadmierne lub skąpe miesiączki, nieregularne lub paramiesiączkowe krwawienia dodatkowe. Dlatego też bez względu na wiek pacjentki wystąpienie tych objawów jest podstawowym wskazaniem do wykonania histeroskopii. Z innych wskazań należy wymienić diagnostykę niepłodności i niemożność donoszenia ciąży.