Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki

Zaćma

Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki

Zaćma (łac. cataracta) polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka, która głównie składa się z wody i białka, z czasem może zmętnieć, co zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się. Najczęstszą formą zaćmy jest tzw. zaćma starcza. Pojawiać się ona może już około 40 roku życia, choć pogorszenie wzroku następuje około lat 60. Pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami, czy szkłami kontaktowymi. Kolejnym objawem jest widzenie "przez mgłę" i zamazanie konturów obrazu. Jedynym sposobem wyleczeniem zaćmy dojrzalej jest usunięcie starej soczewki i zastąpienie jej nową - sztuczną.

Niezbędne badania przed zabiegiem

Decyzja o operacji zaćmy uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby, wybranej techniki operacyjnej, stanu zdrowia pacjenta, jego aktywności życiowej oraz zawodowej. Przeprowadzenie pełnej diagnostyki okulistycznej pozwala właściwie potwierdzić rozpoznanie i ocenić zaawansowanie zmian chorobowych, jak również obliczyć moc dla wszczepianej sztucznej soczewki. Badania przedoperacyjne powinny także określić stopień przewidywanej poprawy jakości widzenia, który uzależniony jest nie tylko od przezroczystości soczewki, ale także od obecności dodatkowych zaburzeń narządu wzroku - schorzeń rogówki, ciała szklistego i siatkówki.

Przed zabiegiem operacyjnym w terminie wyznaczonym przez placówkę prosimy dostarczyć:

  • Informację od lekarza prowadzącego/rodzinnego, o chorobach i lekach (do wykonania zabiegu operacyjnego zaćmy w oddziale chirurgii jednego dnia) należy dostarczyć ww dniu pomiaru soczewki, a drugą dostarczyć w dniu zabiegu.
  • Jesli pacjent jest lub był leczony specjalistycznie np. kardiologicznie, kardiochirurgicznie, neurologicznie, endokrynologicznie i/ lub przez innego specjalistę - aktulana konsultacja leczącego specjalisty i wypisy z oddziałów gdzie był hospitalizowany.
  • Badania: morfologia, czasy krwawienia i krzepnięcia, elektrolity z datą nie dalszą niż dwa tygodnie przed zabiegiem
  • Wykaz wszystkich leków jakie pacjent stosuje w związku ze współistniejącymi schorzeniami.
  • Pacjenci chorzy na cukrzycę proszeni są o dostarczenie książeczki chorego na cukrzycę.
  • Pacjent w diu przyjęcia nie może być przeziębiony- bez kataru, kaszlu, opryszczki. Musi być na czczo od 6 godzin.
  • Na 5 do 7 dni przed ustaloną datą zabiegu odstawić leki przeciwzakrzepowe, zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym i/lub rodzinnym!

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest nieuregulowane ciśnienie krwi, zaburzenia krzepliwości krwi, duszności czy stan zapalny oka. Przeszkodą dla zabiegu może być także zaawansowana cukrzyca i niedoleczona infekcja.

Możliwe powikłania

Po zabiegu mogą wystąpić stany zapalne oka. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest brak poprawy widzenia.

Zabieg i rekonwalescencja

Obecnie, można spotkać się z dwoma metodami operacyjnego usunięcia zaćmy.

Starszą – ECCE, która polega na wszczepieniu sztucznej soczewki (niezwijalnej) przez 8mm cięcie i założeniu szwów. Metoda ta jest bardziej inwazyjna i po jej zastosowaniu pacjent kilka dni musi pozostać w szpitalu - rekonwalescencja oraz całkowity powrót do zdrowia jest relatywnie długi.

W naszym ośrodku stosujemy już nowszą metodę, tzw. metodę FACOEMULSYFIKACJI, która polega na usunięciu starej soczewki przy pomocy ultradźwięków i wszczepieniu zwijalnej soczewki, przez niewielkie nacięcie szerokości około 3mm. Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operację wykonuje się w warunkach oddziału chirurgii krótkoterminowej, w znieczuleniu miejscowym, w obecności zespołu anestezjologicznego - podaje się krople znieczulające do worka spojówkowego. Lekarz najpierw wykonuje niewielkie cięcie, przez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu, której zadaniem jest rozbicie zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej – zwijalnej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cieciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Dzięki czemu przeszkodą do operacji nie jest już, ani zaawansowany wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Efekty

Każde oko goi się w różnym czasie. Jedno wspólne, co można zaobserwować u pacjentów po operacjach zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to zwykle natychmiastowa poprawa ostrości widzenia. Większość pacjentów już po kilku dniach powraca do codziennych czynności. Po tygodniu nie ma przeciwwskazań do schylania i podnoszenia ciężarów.

Kontrole

W ciągu tygodnia pacjent zgłasza się na obowiązkową wizytę kontrolną. Dalsze wizyty ustalane są według indywidualnych zaleceń lekarza.