Żylaki odbytu
Żylaki odbytu występują u każdego człowieka jako anatomiczne struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Jednakże bywają one często przyczyną różnych objawów chorobowych, do których zalicza się najczęściej: krwawienie, świąd w odbycie, wypadanie guzków krwawniczych oraz czasami ból związany z tworzeniem się w nich zakrzepów. Choroba hemoroidalna jest przypadłością, z którą zmaga się – według różnych danych – prawie połowa polskiego społeczeństwa. Wywołuje ją nieodpowiednia, uboga w błonnik dieta, nadmierna otyłość lub ciąża. Problem bolesnych żylaków odbytu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a częstość występowania choroby zwiększa się wraz z wiekiem – wśród osób powyżej 60 roku życia wynosi prawie 50-60 %. Największa liczba osób dotkniętych bólem związanym z żylakami odbytu to pacjenci w wieku 60-80 lat. Duży odsetek chorych na hemoroidy uważa swoją dolegliwość za bardzo wstydliwą, co powstrzymuje ich przed udaniem się do lekarza
Typowe objawy
- świad odbytu
- pieczenie i sączenie z okolic odbytu
- pozostawianie śladów stolca na bieliźnie
- jasnoczerwone ślady krwi na stolcu, papierze toaletowym lub bieliźnie
- uczucie niepełnego, niekompletnego wypróżnienia
Najczęściej wystepuje kilka objawów łącznie. Objawy mogą być różnie nasilone, wręcz nieprzyjemne i znacznie obniżać komfort życia. Żadnego z tych objawów nie wolno lekceważyc, a na pewno każde krwawienie i uczucie niepełnego wypróżnienia wymaga konsultacji lekarskiej, by nie przeoczyć nowotworu!
Jak się przygotować do zabiegu?
- Utrzymanie płynnej diety na dwa dni przed zabiegiem. W tym czasie nie należy spożywać produktów stałych - chleba, mięsa, ziemniaków. Zalecanie są zupki, papki, przetarte lub zmiksowane posiłki, soki.
- Wykonanie doodbytniczego wlewu oczyszczajacego np. Rectanal (dostepny bez recepty w Aptece) na min 8 godzin przed badaniem. Preparat podaje się doodbytniczo za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do preparatu, (wegług instukcji dołączonej do preparatu). Wlew oczyszczający powoduje nasilone oddawanie 1-3 luźnych stolców.
Należy wykonać zlecone przez lekarza badania, a w dniu zabiegu być na czczo (zaprzestać spożywania pokarmów stałych 8 godzin, a płynów 4 godziny przed zabiegiem).
Przeciwskazania do zabiegu
Uważa się, że przeciwwskazaniami do planowego leczenia chirurgicznego guzków krwawniczych są:
- choroby zapalne jelit,
- choroby przebiegające z obniżeniem odporności (białaczka),
- ciąża,
- "zadzierzgniecie" wypadniętych hemoroidów,
- ostre stany zapalne i zakrzepowe o dużym nasileniu i gwałtownym przebiegu.
Na czym polega chirurgiczne zaopatrzenie hemoroidów?
Zabieg zaopatrzenia hemoroidów zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i jest to możliwe w trybie tak zwanej chirurgii jednego dnia. Chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu polega na ich wycięciu oraz zamknięciu naczynia doprowadzającego krew.
Co może się dziać po operacji?
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból. Czasami może się pojawić problem nietrzymania stolca. Jednak w większości przypadków już w niedługim czasie po zabiegu możliwa jest pełna aktywność fizyczna i zawodowa. Zaleca się spożywanie regularnych posiłków bogatych w błonnik (bez pikantnych przypraw), regularne, szybkie oddawanie stolca oraz wystrzeganie się gorących kąpieli w wannie.
Powikłania pooperacyjne
Wczesne powikłania pooperacyjne:
- Ból pooperacyjny, trwający około 2-3 tygodnie.
- Infekcja rany, mimo "brudnej okolicy" występuje rzadko.
- Krwawienie pooperacyjne.
- Obrzęk okolicy odbytu.
- Uciążliwe krótkotrwałe zaparcia - zalecane stosowanie rozluźnienie stolca - Olej Parafinowy - tuż po zabiegu
- Kłopoty z oddaniem moczu.
Późne powikłania pooperacyjne:
- Zwężenie odbytu.
- Blizny pooperacyjne.
- Nawrót.
- Szczelina odbytu.
- Nietrzymanie stolca.
- Przedłużone krwawienie, po 7-16 dniach od zabiegu
Co operacja zmieni w moim życiu?
Po zaopatrzeniu żylaków odbytu znacznie wzrasta jakość życia pacjenta. Ustępuje krwawienie, dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszają lub ustępują, a wypróżnianie się przestaje być uciążliwe.