Przepuklina

Przepuklina jest schorzeniem, które bywa wrodzone, jak też jest wynikiem jej nabycia. Definicja przepukliny określa ją, jako patologiczne uwypuklenie występujące w miejscu obniżonej oporności. Uwypuklenie to znajduje się w określonej części ciała (jamie brzusznej, pachwinie, cewie nerkowej). Posiada ono dość charakterystyczny wygląd, przez co schorzenie można szybko zdiagnozować.
Przepuklina to nie tylko defekt kosmetyczny. Przepuklina nieleczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Uwięźnięcie może prowadzić do zaburzenia ukrwienia jelit a w konsekwencji do ich martwicy. Najczęściej do uwięźnięcia jelit dochodzi podczas uporczywego kaszlu lub przewlekłych zaparć. Przepuklina nigdy nie ulega samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Jedyną metodą leczenia przepukliny jest leczenie operacyjne.

Komu zagraża przepuklina?

Na przepuklinę najczęściej chorują osoby o dużej nadwadze, osoby wykonujące pracę wymagającą podnoszenia i dźwigania ciężarów, kobiety w ciąży, mężczyźni mający problem z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty, osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia, lub przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne. Przepukliny powstają także w bliznach pooperacyjnych, bliznowata tkanka jest mniej wytrzymała od zdrowej tkanki łącznej. Przepuklina występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Objawy mogące towarzyszyć przepuklinom

Zależnie od rodzaju przepukliny może ona dawać mniej lub bardziej charakterystyczne objawy. Do najczęstszych symptomów należy dobrze widoczny i wyczuwalny guz w okolicy, której dotyczy dana przepuklina. Zazwyczaj podczas jego przemieszczania pacjent odczuwa ból i dyskomfort z charakterystycznym promieniowaniem, na przykład w przypadku przepukliny pachwinowej ból promieniuje do jądra. Zaś w przypadku przepukliny udowej tkliwy guzek zlokalizowany jest przyśrodkowo od tętnicy udowej, tuż pod więzadłem pachwinowym. Zazwyczaj jest to niewielki guzek rozmiarów do 2-3 cm.W przypadku uwięźnięcia przepukliny występują typowe objawy niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego. Charakterystyczną cechą jest nagłe pojawienie się objawów. Do najczęstszych symptomów niedrożności mechanicznej należą wymioty i nudności o nasileniu zależnym od poziomu na jakim znajduje się niedrożność. Ponadto występuje kolkowy ból brzucha spowodowany rozdęciem pętli jelitowych. W zależności czy jest to niedrożność częściowa czy całkowita dochodzi do zatrzymania stolca i gazów. Wszystkiemu towarzyszy znaczne wzdęcie brzucha.

Uwięźnięcie worka przepuklinowego wraz z zawartością i wystąpienie powyższych objawów jest stanem zagrożenia życia i wymaga pilnego zaopatrzenia chirurgicznego.

Leczenie operacyjne

Operacja przepukliny jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogónym. Leczenie operacyjne ma na celu odprowadzenie tego, co znajduje się w worku przepuklinowym do miejsca, gdzie znajduje się jama otrzewna. Operacja ta polega na zagłębieniu lub zupełnej likwidacji poprzez odcięcia nadmiernej części worka przepuklinowego, a następnie jego zszycie. Pacjent wychodzi do domu na następny dzień po zabiegu. Do usinięcia szwó i kontroli zgłasza się do Poradnii Chirurgii Ogólnej około 7 doby po zabiegu. W ciągu tygodnia od zabiegu pacjent umawiany jest indywidualnie na zmiany opatrunku i kontrolę rany pooperacyjnej.

Przeciwwskazania do leczenia operacyjnego przepuklin

Przeciwskazaniami są ciężkie choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroba niedokrwienna serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, cukrzyca, niewydolność oddechowa stanowią względne przeciwwskazanie i stany te wymagają wyrównania i specjalnego przygotowania pacjenta do operacji. Należy także zwrócić uwagę na wszelkie ropne zmiany skóry okolicy operowanej. Przed zabiegiem muszą one być wcześniej wygojone.

Powrót do pełnej dyspozycyjności po operacyjnym leczeniu przepuklin zależy od kilku czynników. Niemniej jednak pełne wygojenie tkanek i ich powrót do pełnej sprawności mechanicznej sprzed zabiegu wymaga czasu i trwa około 3 miesięcy Powrót do pełnej aktywności w przypadku zabiegu otwartego trwa około 2-3 tygodni.

Możliwe powikłania po chirurgicznym zaopatrzeniu przepuklin brzusznych

Każda operacja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Do możliwych powikłań należą:

  • Obrzęk operowanej okolicy,
  • Uszkodzenie nasieniowodu, obrzęk jądra i moszny w przypadku leczenia przepuklina pachwinowych,
  • Uszkodzenie okolicznych nerwów
  • Zrosty między pętlami jelitowymi
  • Zaburzenia w oddaniu moczu po operacji w wyniku skurczu zwieracza pęcherza moczowego,
  • Krwiak w ranie oraz zakażenie rany pooperacyjnej,
  • Zgrubienie blizny pooperacyjnej i długie jej bliznowacenie
  • U niewielkiego odsetka pacjentów przepuklina pojawia się ponownie w miejscu operowanym- przepuklina nawrotowa. Często wymaga pomowmego zabiegu.

U pacjentów z nadwagą, otyłych oraz u palących papierosy ryzyko wystąpienia pewnych powikłań wzrasta. Częściej wystąpić może zakażenie rany pooperacyjnej oraz częściej zdarzają się powikłania sercowo-płucne i zakrzepowe.

Jakie jest ryzyko nawrotu operowanej przepukliny?

W dobie dzisiejszej medycyny ryzyko nawrotu operowanej przepukliny jest potencjalnie niskie. Jednak nigdy nie ma 100% pewności oraz żaden chirurg takiej pewności pacjentowi nie zagwarantuje.