Cholecystectomia
Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego
Co to jest pęcherzyk żółciowy?
Pęcherzyk żółciowy jest to narząd w kształcie gruszki leżący poniżej prawego płata wątroby. Jego główną funkcją jest gromadzenie i zagęszczanie żółci produkowanej przez wątrobę. Żółć jest uwalniana z pęcherzyka po jedzeniu w trakcie procesu trawienia. Żółć przez wąskie przewody (drogi żółciowe) przedostaje się do jelita cienkiego.Usunięcie pęcherzyka nie powoduje upośledzenia trawienia.
Jakie są zalety laproskopowej cholecystektomii?
- Zamiast cięcia które normalnie ma długość 10-15cm zabieg laparoskopowy może być przeprowadzony przez małe cięcia 1-1,5cm .
- Po operacji pacjent odczuwa jedynie niewielkie dolegliwości bólowe.
- Pacjent zwykle znacznie szybciej powraca do normalnej aktywności życiowej.
- W większości przypadków pacjent opuszcza szpital 1 dzień po zabiegu operacyjnym.
Czy możesz być kandydatem do laparoskopowej cholecystektomii?
Chociaż laparoskopia ma wiele zalet ta metoda operacji nie może być stosowana u wszystkich pacjentów. Trudności mogą wystąpić wśród pacjentów którzy przebyli wcześniej zabiegi chirurgiczne jamy brzusznej lub mających inne choroby towarzyszące. Konsultacja lekarza rodzinnego i chirurga laparoskopowego pozwola ustalić czy zabieg laparoskopowy może być zastosowany.
Jakie jest przygotowanie do zabiegu operacyjnego?
- Podczas przygotowanie przedoperacyjnego wykonuje się badanie krwi, badanie lekarskie,
- Po zapoznaniu się z zaletami i ryzykiem zabiegu operacyjnego pacjent powinien podpisać zgodę na operację.
- Chirurg może zalecić Ci przygotowanie/wyczyszczenie jelita przed zabiegiem. Polega to na zastosowaniu diety płynnej na kilka dni przed zabiegiem.
- Po północy w noc poprzedzającą operację należy nic nie pić i nie jeść. Jeżeli musisz zażyć leki zażyj je rano w dniu zabiegu i popij łykiem wody. Poinformuj o tym wcześniej Twojego chirurga.
- Leki takie jak aspiryna, witamina E, leki przeciwzapalne, inne leki zaburzające krzepnięcie krwi powinny zostać odstawione kilka dni/ około tygodnia przed planowanym zabiegiem
Jak wykonuje się cholecystektomię laproskopową?
- Stosuje się znieczulenie ogólne pacjent jest usypiany.
- Chirurg wprowadza do jamy brzusznej specjalną kaniulę w okolicy pępka.
- Laparoskop to instrument chirurgiczny z miniaturową kamerą na końcu. Wprowadzany jest do jamy brzusznej i pozwala oglądać obraz narządów jamy brzusznej na ekranie monitora.
- Przez dodatkowe kaniule do jamy brzusznej wprowadza się narzędzia chirurgiczne które służą do preparowania i usunięcia pęcherzyka żółciowego.
- Wielu chirurgów podczas zabiegu wykonuje zdjęcia RTG (cholangiogram) pozwalające określić czy kamienie znajdują się również w drogach żółciowych.
- Jeżeli kamienie znajdują się również w drogach żółciowych, można je usunąć przy pomocy specjalnego endoskopu lub mogą one zostać usunięte później podczas innej mało inwazyjnej procedury (ERCP). Alternatywą jest konwersja (otwarcie jamy brzusznej) w celu usunięcia kamieni.
- Po usunięciu pęcherzyka małe cięcia operacyjne zamykane są 1-2 szwami lub specjalnym chirurgicznym plastrem.
Czego można spodziewać się po zabiegu?
- Jak po większości zabiegów po operacji może wystąpić ból. Mogą również występować nudności i wymioty.
- Wstanie z łóżka i chodzenie jest zalecane tak wcześnie jak to możliwe. Pacjent może usunąć opatrunki i kąpać się pod prysznicem 1 dzień po zabiegu operacyjnym.
- Zwykle powrót do normalnej aktywności życiowej następuje w przeciągu 1 tygodnia,(prowadzenie samochodu, wchodzenie po schodach, podnoszenie niewielkich ciężarów).
- Wystąpienie gorączki, zażółcenie skóry lub twardówek, narastający ból brzucha, wzdęcie, nudności i wymioty oraz wydzielina z miejsc ran operacyjnych mogą być objawami powikłań pooperacyjnych. W przypadku ich wystąpienia niezwłocznie skontaktuj się z Twoim lekarzem.
- Pacjenci opuszczają szpital następnego dnia po zabiegu.
- Większość pacjentów po zabiegu cholecystektomii laparoskopowej może powrócić do pracy w po upływie 7 dni, zależy to oczywiście od charakteru wykonywanej pracy. Ciężka praca fizyczna wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji.
- Zgłoś się na wizytę kontrolną w okresie 2 tygodni od zabiegu.
Jakie mogą być powikłania pooperacyjne?
Ilość powikłań po zabiegu laparoskopowej cholecystektomii jest stosunkowo niewielka i ustępują one zwykle bardzo szybko. Do powikłań laparoskopowej cholecystektomii należą: krwawienie, infekcje, choroba zatorowo-zakrzepowa, choroby układu krążenia. Przypadkowe uszkodzenie innych przyległych struktur anatomicznych takich jak jelito cienkie jest jednym z powikłań które wymaga naprawczego leczenia chirurgicznego. Wyciek żółci z drobnych przewodzików wątroby jest powikłaniem które zdarza się bardzo rzadko. Liczne badania naukowe jasno udokumentowały że ilość powikłań po cholecystektomii laparoskopowej jest porównywalna z ilością powikłań obserwowanych po zabiegach tradycyjnych.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
- Gorączka powyżej 39 C, krwawienie, narastające wzdęcie brzucha
- Ból który nie mija po zażyciu leków przeciwbólowych
- Nudności lub wymioty, dreszcze, przewlekły kaszel lub brak tchu,
- Ropna wydzielina z którejkolwiek z ran pooperacyjnych
- Powiększające się zaczerwienienie wokół ran pooperacyjnych
- Jeżeli nie możesz jeść lub pić