FESS

FESS

CZYNNOŚCIOWA ENDOSKOPOWA OPERACJA NOSA I ZATOK PRZYNOSOWYCH

(FESS - Functional Endoscopic Sinus Surgery)

Dzięki prowadzonym badaniom na przestrzeni ostatnich lat pozwalającym poznać fizjologię zatok i rolę kompleksu ujściowo przewodowego metodami z wyboru stały się zabiegi czynnościowe z użyciem endoskopów sztywnych- Functional Endoscopic Sinus Surgery (FESS), pozwalające na szerokie otwarcie naturalnych ujść zatok i oszczędne usunięcie zmienionej chorobowo śluzówki ze światła nosa i zatok.
Pierwsze zabiegi tego typu wykonali rynochirurdzy profesorowie Walter Messerklinger i Heinz Stamberger z Austrii. W Stanach Zjednoczonych technikę wprowadził prof. David Kennedy z Phfiladelphii.

Kwalifikacja do leczenia operacyjnego odbywa się na podstawie konsultacji laryngologicznej w trakcie której wykonywane jest badanie jam nosa. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest tomografia komputerowa nosa i zatok przynosowych określająca zakres zmian w obrębie zatok przynosowych. Zabiegi FESS są obecnie podstawową metodą leczenia przewlekłych schorzeń zapalnych nosa i zatok przynosowych. Założenia tej metody polegają na dokładnym usunięciu zmian w obrębie ujść zatok przynosowych (kompleks ujściowo-przewodowy), będących przyczyną zaburzeń wentylacji i drenażu zatok przynosowych. Dzięki zastosowaniu endoskopów optycznych możliwe jest precyzyjne usunięcie wszystkich zmian blokujących ujścia zatok przynosowych, wytworzenie szerokiego połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi.

Metoda FESS oparta jest na zupełnie odmiennym założeniu niż dotychczas stosowane radykalne chirurgiczne zabiegi leczenia zmian zapalnych. Czynnościowa mikrochirurgia endoskopowa przewlekłego stanu zapalnego zatok jest techniką operacyjną z wyboru. Umożliwia interwencję chirurgiczną w świetle zatok przynosowych w początkowym okresie trwania procesu zapalnego. Jest ograniczona wyłącznie do miejsca chorobowo zmienionego i umożliwia wczesne leczenie przyczynowe. Korzyści wynikające z zastosowania mikrochirurgii wewnątrznosowej zatok przynosowych to:

  • usunięcie ogniska zapalnego pod kontrolą wzroku,
  • zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym,
  • uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej,
  • krótki czas hospitalizacji chorego.

Zabieg FESS przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, z zastosowaniem specjalnych mikrochirurgicznych narzędzi, wprowadzanych przez otwory nosowe. Taka droga dostępu do miejsc zmienionych zapalnie pozwala na uniknięcie cięć skórnych na twarzy.